понеділок, 4 квітня 2016 р.

Музей історії запорозького козацтва

  Музей історії запорозького козацтва — музей розташований на острові Хортиця. Поруч з музеєм великий курган (його видно з греблі). Цей курган, як стверджують деякі історики — скіфське поховання. Музей, присвячений історії українського козацтва, звідки відкривається найбільший мальовничий вид на греблю ДніпроГЕСу.
   Ідея створення історико-культурного заповідника та Музею історії запорозького козацтва на острові Хортиця виникла в 60-х рр. ХХ ст. Але на початок 70-х рр. цю ідею було визнано такою, що не відповідає політиці радянського уряду та Комуністичної партії. Натомість 14 жовтня 1983 р. на о. Хортиця було відкрито Музей історії Запоріжжя.
   На хвилі перебудовчих процесів у суспільстві постало питання про необхідність перепрофілювання Музею історії Запоріжжя у Музей історії запорозького козацтва. Після проголошення Україною незалежності розділи експозиції, присвячені добі соціалізму, були демонтовані. На їх місці були створені виставки, що відображають історію запорозького козацтва.
   Розділ експозиції «о. Хортиця в найдавніші часи» охоплює історію Хортиці від пізнього палеоліту (35 тис. років тому) до доби раннього заліза. В експозиції музею представлені оригінальні пізньопалеолітичні та мезолітичні знаряддя праці, виготовлені з кременю. Еталонними для території України є предмети представників середньостогівської археологічної культури.
   Залишили на Хортиці величезну кількість пам’яток і скіфи: укріплене острівне городище, курганні та безкурганні поховання. Речі з розкопок цих пам’яток розміщені у вітринах нашого музею.
   В експозиції «Острів Хортиця за часів Київської Русі»представлені глиняний посуд, поясні пряжки, жорнова черняховців. Великим тематичним блоком представлено поселення «Протовче», яке було на о. Хортиця в XI – XIV ст.: кістяні вироби (проколочка, частина вуздечки, голки для шиття невода), фрагменти глиняного посуду, металеві предмети (вістря стріл, шпора, ножиці, навісні замки на двері), хрест енкалпіон.

.

Немає коментарів:

Дописати коментар